סיור בירושלים, סיורים מודרכים בירושלים

סיורי תוכן חוויתיים

כפר האלוהים - סיור בעין כרם

עין כרם הוא כפר פסטורלי השוכן בהכי ירושלים. עין כרם הוא כפר ציורי ופסטורלי המוקף במדרונות תלולים וירוקים, מעיין שופע ומעליו מתנשאים מגדלי פעמונים נשגבים. הסיור בעין כרם עובר דרך בתי אבן, גנים פורחים, כנסיות מרהיבות, שרידים עתיקים ונופי טראסות הררים.

בתי האבן, המעיין, בתי הקפה ומגדלי הפעמונים שבכפר צופנים בתוכם סיפורים מרגשים ומרתקים. מסורות נוצריות עתיקות יומין, בית שהפך למלון שבו התחוללה אהבה בלתי אפשרית, יהודי מומר שבנה מנזר עם גנים ציוריים ונוף מרהיב, סיפורים על אוצרות שחבויים בקירות הבתים. כל זאת ועוד הופכים את הסיור בעין כרם לחוויה מיוחדת ובלתי נשכחת.

  


 

רומנטיקה ברחוב הנביאים

רחוב הנביאים ממוקם בליבה של ירושלים והוא מהרחובות הראשונים שנבנו מחוץ לעיר העתיקה.

רחוב הנביאים נבנה לפני 150 שנה ונשך אליו את נציגי מעצמות העולם, קונסולים רבים התיישבו, אורחים מיוחדים ורמי מעלה ביקרו והתיישבו בו, בתי הארחה ובתי חולים נבנו בו לטובת עולי הרגל הרבים. כל מעצמה רצתה דריסת רגל ואחיזה בירושלים ובעקבות כך הביאה את מיטב הארכיטקטים במטרה להנדס את המבנים המפוארים ביותר וליצור את אחד הרחובות הקסומים בארץ ישראל.

'אילו הקירות יכלו לדבר מה היו מספרים' - בתי הרחוב והסביבה משכו אליהם אנשי רוח רבים, עולי רגל, מנהיגי עולם ושפע של סיפורים על אהבות, אכזבות וטרגדיות מירושלים הקטנה והיפה של פעם. בין הסיפורים והאתרים שנבקר נספר על אהבתו הגדולה של איתמר בן אב"י ליפה בבנות ירושלים , נבקר בביתו של דוקטור טיכו, נבקר בכנסיה האתיופית, בביתו של אליעזר בן יהודה, בבית תבור היפהפה ועוד שתכננן גדול הבונים בירושלים.  

ממלכת גן עדן - סיור בירושלים בימי מסעות הצלב

סיור בירושלים הצלבנית הוא סיור אל עולם האגדות של ימי הביניים. עולם של מלכים ומלכות, נסיכים ונסיכות, טירות ומבצרים, מנזרים ומסדרי אבירים.

הצלבנים כבשו את ארץ ישראל וכוננו את ממלכת ירושלים הצלבנים. במהלך כ-200 שנות שליטה הטביעו את חותמם בכל חלקי הארץ ובירושלים בפרט. במהלך הסיור נבקר באתרים שהצלבנים השאירו בירושלים, נספר את סיפור המצור על ירושלים וכיבושה. נבקר במקומות ששם שכנו מסדרי האבירים ההוספיטלרים והטמפלרים, נטייל במקומות ששם היו השווקים הצלבנים ונתרשם מהמבנים העומדים על תילם למעלה מ-800 שנים. 

בעקבות מפת מידבא

סיור בירולשים בעקבות מפת מידבא הוא מסע אל ירושלים של התקופה הרומית ביזנטית והפיכתה של ירושלים מעיר אלילית לעיר הקודש הנוצרית.

מפת מידבא היא מפה עשויה מאבני פסיפס קטנות המתארת את ארץ ישראל ובמרכזה את ירושלים. ירושלים מתוארת לפרטים ומלבד השערים והחומות מתוארות בה כנסיות שהיוו אתרי עלייה לרגל. מפת מידבא היא המפה העתיקה ביותר שמתארת את ירושלים. בסיור בירושלים ננווט בעזרת המפה ונחייה את האתרים שמופיעים בה. נבקר באתרים שעוד קיימים בשטח ונפענח את צפונות המפה.

 


 

ממשכנות שאננים לנחלת שבעה - סיורי בשכונות הראשונות של ירושלים

במשך יותר מאלף שנים חיו יהודי ירושלים בצפיפות מחרידה בתוך חומות העיר העתיקה. במאה ה-19 בצפיפות בירושלים מגיעה לשיאים חדשים. העוני הכבד, המחלות והתלות בכספי הקהילות באירופה הביאו את יהודי ירושלים למעשה נועז של יציאה מחומות העיר ובנייתה של עיר חדשה. 

מהשכונה הראשונה שהוקמה ב1860 החלו לצוץ שכונות חדשות כמו פטריות אחרי הגשם וירושלים גדלה והפכה לעיר מודרנית.

את הסיור נתחיל הטחנת הרוח במשכנות שאננים ונטייל לאורך השכונה המיוחדת, משם נבקר בשכונה השניה מחנה ישראל, שכונה של מרוקאים שכיום פועל בה המרכז המדהים למורשת יהודי צפון אפריקה. משם נמשיך לשכונת השלישית נחלת שבעה של יואל משה סלומון ונסיים בבית דוד שבה התגורר הרב קוק.

 


 

סיור ב'מדינה שבדרך' - סיור במרכז ירושלים בימי המאבק בבריטים

סיור ב'מדינה שבדרך הוא סיור במנהרת הזמן אל ירושלים של שנות ה-40. הימים הם ימי מאבק צבאי ומדיני בלתי מתפשר נגד מדיניות הבריטים במטרה להקים מדינה יהודית.

הסיור יספר את סיפורם של המחתרות והמוסדות הלאומיים בפרק הגורלי בהולדתה של מדינת ישראל. מצעידת הנצחון של גנרל אלנבי ותחילת המנדט וההבטחה לבית לאומי דרך הבגידה הבריטית ועד המאבק בשנות ה-40. במהלך הסיור נספר על פיצוץ מלון המלך דוד, נבקר בבית המוסדות הלאומיים - מקום מושבה של 'המדינה שבדרך', נסייר במדרחוב של בן יהודה ובמגרש הרוסים.

 


 

עיר ובליבה חומה - מעיר חצויה לעיר שחוברה לה יחדיו

שנעמי שמר כתבה את ירושלים של זהב וכתבה את המשפט הידוע 'העיר אשר בדד יושבת ובליבה חומה' איננה התכוונה לחומת העיר העתיקה. נעמי שמר התכוונה לחומת הבטון שחצתה את העיר ממזר למערה. חומה שהפכה למרכז העצבים של העיר במשך 19 שנים, מקום המדינה ועד למלחמת ששת הימים. חומה זו קיבלה את השם הקו העירוני.

בסיור זה נטייל לאורך הקו העירוני. הסיור יחל בטיילת ארמון הנציב ויסתיים בשדרות ממילא בסמוך לשער יפו. הסיור לאורך הקו העירוני מספר את סיפורם של האנשים ושל החיילים שחיו לאורך הקו. הסיור מלא בסיפור מרגשים, סיפורים כואבים, סיפורים משעשעים, פיקנטריות ואנקדוטות לאורך הקו.