סיורי שכונות וטעימות בשווקים

כולנו הסתובבנו בתל אביב אינספור פעמים, ביקרנו ביפו, חיפשנו מציאות בשוק הפשפשים, קנינו אוכל לשבת בשוק הכרמל, שתינו בירה עם חבר בבר בפלורנטין, תפסנו צבע בחוף הים, לגמנו קפה הפוך בשדרות רוטשילד או סתם אכלנו גלידה ביום קייצי בנווה צדק. אך עם זאת מעטים הפעמים שעצרנו רגע להתבונן במבנים היפים שנבנו ונשמרו, לשאול את עצמנו מי חי בבית הזה או איזה ארוע חשוב התרחש בו, איזה סיפורי אהבה יצאו מבין קירות הבתים או איזה סיפורים מרגשים התרחשו ברחובות אותנו חצינו במהירות שגרת החיים.

אנו מזמינים לעצור רגע  ולהתבונן ולבוא איתנו להכיר את תל אביב היפה בחוויה שונה.

 

בעמוד זה תוכלו למצוא שלל סיורים מלאים בריחות וצבעים, חגיגת חושים וטעמים. סיורים עם טעימות מתובלים בתוכן ובחוויה ובסיפורים פיקנטים ומרגשים, סיפורי אהבות ואכזבות, יצירה ואמנות ברחובותיה ובשווקיה של העיר העברית הראשונה.

לחצו על הסיור המבוקש ותקפצו ישירות למקומו בעמוד.

 


 

סיור של טעמים בכרם התימנים ושוק הכרמל

סיור רב חושי אל השוק התוסס ביותר בתל אביב. במהלך הסיור נבקר בשכונה הותיקה כרם התימנים שהוקמה עוד לפני היות העיר תל אביב. במהלך הסיור נפסע בצעד תימני בסמטאות הכרם ונספר על המוכתר של השכונה, על זמרי החאפלות שגדלו בה, על מלכת אסתר התימניה ועל אגדת כדורגל שצמחה בבית קטן, בנוסף נטעם ממבחר המאפים של העדה התימנית, נשתה קפה אצל החזן של השוק ונאכל בחומוסיה בכרם. 

לאחר מכן נמשיך את סיורינו בשוק הכרמל הסמוך לטעימות מגוונות במבחר פנינות קולינריות מיוחדות, ותיקות ומדורניות, של טעמים אוריינטלים ושל ניחוחות מארץ רחוקה. בין היתר נטעם מהבוריקה הטריפוליטאית, נטעם קבב משובח ונקנח בבירת בוטיק שמתבשלת בשוק. 

  


 

סור מסמטאות נווה צדק ועד לטעימות בשוק לוינסקי

בסיור זה נצא לשכונה הותיקה ביותר של תל אביב, שכונה שהוקמה עוד טרם הקמת העיר והיתה לשכונה היהודית הראשונה מחוץ ליפו, זוהי נווה צדק. במהלך  הסיור בשכונה נשמע סיפורים מרתקים ומרגשים, סיפורי אהבות ואכזבות, סיפורים פיקנטרים וקוריוזים על ראשוני המתיישבים. בין היתר נשמע כיצד אהרון שלוש למד לעשות כסף מכסף ואיך הבריח שודדים שניסו לשדוד אותו באישון לילה, נספר כיצד הסתכסך הסופר ש"י עגנון באהרון שלוש וכיצד נקם בו, נספר על רופא מלוד כיצד חיזר והצליח לזכות באהבתה של היפה בבנות השכונה, נבקר בראינוע עדן הנוסטלגי ובקיוסק הותיק. כל הסיפורים האלו ועוד יתרכשו בסמטאותיה הציוריות של השכונה.

 

לאחר מכן נבקר בשוק לוינסיקי המתחדש הידוע בשם 'שוק התבלינים'. במהלך הסיור נספר את סיפור השוק ונבקר במספר פנינות קולינריות, בין היתר נטעם מתבשיל היום של חנות תבלינים מפורסמת, נתענג על דליקטסים מהמעדנייה המשובחת של השוק, נאכל מהבורקס הראשון של תל אביב, נשתה גזוז בטעם של פעם, נתפנק על מרציפן עשוי עבודת יד בקונדיטוריה סלוניקאית ונשמע על קטורות, קללות ועין הרע בחנות מיוחדת בשוק ועוד.

 


 

סיור סביב השעון ביפו ושוק הפשפשים

בחלקו הראשון של הסיור נבקר בשוק הפשפשים. שוק הפשפשים אינו שוק רגיל, לא תמצאו בו חנויות פירות וירקות ובאסטות כפי שמוכרים משווקים סטנדרטים. שוק זה הוא שוק מיוחד, שוק שמשלב בתוכו יותר מכל שוק אחר את הישן עם החדש. לצד חנויות הענתיקות, המציאות, חנויות האספנים האמנות והרהיטים, נפתחו בשנים האחרונות שלל חנויות בוטיק של מעצבים של כלי בית, תכשיטים, בגדים וכו'. לצד צלילי הטברנה המסורתיים נפתחו בארים, מסעדות ובתי קפה. כל אלו הופכים את הביקור בשוק לחוויה בלתי רגילה.

במהלך הסיור נטעם מהבורקס המשובח במאפייה בולגרית, נשתה מיץ סחוט מייד אין ג'אפה, ננגב חומוס בחומוסייה של השוק, נאכל מלבי בטעמים משגעים, נקנח בגלידה משובחת ועוד.

 

לאחר שנהנה מהשוק נמשיך את סיורינו ליפו העתיקה. סיור ביפו העתיקה הוא מסע בזמן לאחת מערי הנמל העתיקות בעולם. במהלך הסיור נטייל בין גניה וסמטאותיה של יפו העתיקה ונספר סיפורים מרתקים ואגדות יפות על האנשים ועל הדמויות שחלפו בעיר במרוצת השנים. בין היתר נבקר בכנסיה המדהימה, במזרקת המזלות, בגן הפסגה, בעץ התפוז המרחף בנמל העתיק ועוד.

 סיור עדות ומאפיות בשוק התקווה

שכונת התקווה, אחת מהשכונות הוותיקות והמפורסמות בארץ התפתחה באופן עצמאי ואכלסה בתוכה עולים מעדות המזרח. כל עדה הביאה את המאכלים, התבלינים, הצלילים ואורח החיים הואפייני לה ותרמו לאווירה המיוחדת ששוררת בשכונת התקווה, ובמיוחד ברחובה הראשי ובשוק התוסס שלה.

במהלך הסיור נספר את הסיפורים הקטנים של השכונה ועל הדברים המיוחדים שצמחו בה. בין היתר נבקר בבית דני ובאצטדיון השכונה של בני יהודה. בגן הכלבים בשכונה שהיה אזור קרובת במלחמת העצמאות, בבית ילדותה של עופרה חזה, נבקר ברחוב אצ"ל רחובה הראשי והצבעוני של השכונה ועוד.

במהלך הסיור נבקר גם בשוק התוסס והססגוני של השכונה ונערוך מגוון טעימות עשיר בין המאפיות והדוכנים בשוק. נטעם מגוון סוגים שונים ומיוחדים של קובות ונכיר את הממתקים שאוכלים בחאפלות עיראקיות. נטעם מהסמסה והליפיושקה של הבוכרים. נטעם ממגוון רחב של המאפים התימנים. נשתה פאלודה פרסי אמיתי ועוד שפע הפתעות.  

 


 

סיור במושבה הטמפלרית שרונה ובשוק החדש

לפני כ-140 שנה הגיעו לארץ קבוצה של נוצרים פרוטסטנטים אי שם מגרמניה על מנת להפריח את שממת ארץ הקודש ולקדם את בואו של המשיח. קבוצה זו של גרמנים חדורי מוטיבציה נקראים הטמפלרים.

אחת המושבות הראשונות שהקימו בארץ, הייתה מושבה חקלאית על גבעה במרחק של קילומטרים ספורים מהעיר יפו ושמה שרונה. שרונה הוקמה כ-40 שנה לפני העיר תל אביב והייתה למושבה חקלאית משגשגת ביותר שהייתה מודל לחיקוי והשראה לכל מי שחלפה בדרכו ובעיקר לחלוצים הציוניים.

טיולי מזמינה אתכם לסיור בעקבות חייהם המופלא של הטמפלרים בשרונה. בסיור נטייל בין בתיהם של הנפח, המורה למחול, הרוקח, האופה, מבשלת הבירה, בית העם, ונספר כיצד בתים  יכולים לצאת לטיול, באיזה משרד ממשלתי רקדו מחול טנגו, נספר על אוצרות מיסתוריים שחבויים בקירות הבתים, ואילו כלי מלחמה הרכיבו במקום שפעם הכינו יין.